Zgrywanie materiału z kaset miniDV bez użycia kamery

To forum służy dyskusji o montażu liniowym i nieliniowym wideo. Tutaj także tematy związane z komputerami i oprogramowaniem.

Moderatorzy: Troxx, rml

Treść
srubek
-# 01

Zgrywanie materiału z kaset miniDV bez użycia kamery

Postprzez srubek » 2009-01-07, 03:27

Witam szukalem odpowiedzi ale niestety nie moglem znalesc. Wiec moje pytanie brzmi:

Jak zgrać materiał z kaset miniDV na komputer, nie używając do tego celu kamery ?

Czy jest jakiś odtwarzacz kaset miniDV ktory mozna podlaczyc do komputera i zgrać materiał?

Piotr Rogalski
-# 02

Postprzez Piotr Rogalski » 2009-01-07, 04:57

są odtwarzacze DV, można coś takiego kupić. Tylko po co? Są to urządzenia dużo droższe niż kamery.

Popatrz na ofertę
Globalmediapro eShop i w spisie znajdź działy Recorders - HDV Recorders oraz Recorders - Multi Format Recorders. Zobacz czy coś by Cię interesowało.

Możesz też kupić Sony GV-HD700E i parę innych fajnych urządzeń też znajdziesz.
Ale za cenę każdego z tych urządzeń można kupić co najmniej 2 kamery. Jak się ma dużo za dużo pieniędzy w kieszeni i to uwiera, to oczywiście można łatwo pozbyć się nadmiaru gotówki. Ale jeżeli ma być to tylko przegranie materiału z kasety na komputer, to już taniej byłoby po prostu kupić drugą kamerę z przeznaczeniem tylko do odtwarzania kaset i przegrywania na komputer.
Tylko .... po co?
Nie lepiej używać do tego celu tej co się ma, a gdy się za kilka lat zużyje, to po prostu kupić nową, za kilka lat już znacznie lepszą kamerę?
Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ 2,6GHz; 2x2GB RAM; NVIDIA GeForce 8800GTS; HDD 1x500GB; DVD R/RW (bez BR); XP Home SP2; CRT iiyama 22``

srubek
-# 01

Postprzez srubek » 2009-01-07, 05:16

Rzeczywiscie są to bardzo drogie urzadzenia ktore przewyzszaja znacznie cene mojej kamery ( CANON XL1 )

Problem jest taki ze kamerka juz swoje lata ma i szybko nie bede miał lepszej a materiał jakoś zgrywać trzeba, chce ja troche odciazyc od tego zgrywania. Z tego co widzę i pisze Piotr, najlepszym rozwiazaniem bedzie kupno jakiejś małej amatorskiej kamerki za 500 zl i używanie jej tylko do zgrywania. Tylko czy nie wystąpia jakieś konflikty techniczne. Kiedys przy nagrywaniu z jednej kamery inna kamera nie chciala odtwarzać była to kamera Panasonic na kasety 8mm HS ) w kamerach z zapisem cyfrowym na kasety MiniDV ten problem nie istnieje? Jak myślicie ?

sheepi
-# 03

Postprzez sheepi » 2009-01-07, 08:42

Jeżeli kamera, którą zamierzasz zrzucać materiał będzie obsługiwała format w którym został zapisany materiał to nie będziesz miał problemów.
Nie wiem jakiej kamery używasz i ile jest ona warta ale pamiętaj że jeżeli do zrzucania użyjesz czegoś co będzie miało zabrudzoną głowicę lub mechanicznie uszkodzi taśmę a następnie wykorzystasz ponownie taśmę w swojej "głównej" kamerze to możesz np. przenieść zabrudzenia na jej głowicę.
Tak więc do zrzucania nie potrzeba wybitnego sprzętu ale powinien on być utrzymany w dobrym stanie no i spełniać wymagania materiału który będziesz zrzucał.

Piotr Rogalski
-# 02

Postprzez Piotr Rogalski » 2009-01-07, 09:21

Zależy ile średnio miesięcznie masz tego zgrywania i w zależności od cen jakie są w video studiach trudniących też zgrywaniem materiału klienta z DV na komputer, być może (do sprawdzenia) byłoby lepiej co jakiś czas pójść ze swoim nagraniem aby zrzucili na pendrive.
Ostatnio czas całej kasety wyszedł mi 1h 2min. i zajęło to w komputerze 12,5GB.
Kupiłem OCZ Flash Drive ATV 32GB USB 2.0 za 235zl aby móc np. znajomym pokazać moje "arcydzieła" :)
Jak nie masz tego dużo, a zgrywanie jest tanie, to może lepiej będzie co jakiś czas pójść z kasetką i pendrive do zakładu video.

Co do problemów, to wiadomo że na kamerze VHS nie odtworzysz Hi8. Tak samo DV to co innego niż Digital8. Natomiast kaseta miniDV nagrana na jednej kamerze powinna być bez problemu odtwarzana na drugiej - przynajmniej tak byłoby logicznie - ale niech się wypowiedzą ludzie z większym doświadczeniem.

Kupują towar wysyłkowo zawsze masz 10 dni na zwrot bez podania przyczyny, jeżeli sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań.
Kupując tanią kamerę upewnij się, że posiada wyjście FireWire
Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ 2,6GHz; 2x2GB RAM; NVIDIA GeForce 8800GTS; HDD 1x500GB; DVD R/RW (bez BR); XP Home SP2; CRT iiyama 22``

sheepi
-# 03

Postprzez sheepi » 2009-01-07, 12:06

Piotr Rogalski napisał(a):Natomiast kaseta miniDV nagrana na jednej kamerze powinna być bez problemu odtwarzana na drugiej - przynajmniej tak byłoby logicznie

Niestety tak nie jest. Kaseta jest tylko nośnikiem tak samo jak płyta DVD co nie oznacza że musi być na niej nagrany film.
Na kasecie miniDV, w tej chwili chyba najpopularniejszym nośniku jeśli chodzi o kamery, może znaleźć się materiał HD jak również SD. SD z kolei może być SP a czasami LP (tryb dla pozornie oszczędnych) nie wspominając o DVCAM. Tak więc oprócz tego że wiemy jak się nazywa nośnik powinniśmy również wiedzieć co się na nim znajduje.

Artur Śmiech
-# 05

Postprzez Artur Śmiech » 2009-01-07, 17:47

Aby oszczędzić mechanizm mojej XM2 kupiłem do zgrywania materiału panasonika GS80. Sprawdza się wyśmienicie. Nagrywam tylko w SP.
XP Pro SP3; UMSP Pro 8; WorkShop 2; XH A1s; GS80

Wszystko jest trudne, nim stanie się proste.

przemez
-# 02

Postprzez przemez » 2009-01-08, 09:40

Piotr Rogalski
-# 02

Postprzez Piotr Rogalski » 2009-01-09, 17:09

sheepi, może faktycznie nie dodałem bo przyjąłem milczące założenie, że formaty nagrania są identyczne.
w przypadku srubek o którym mówimy i CANON XL1, problem HD czy SD odpada.
Czy XL1 nagrywa w LP to nie wiem.
Ale pomijając to wszystko, kupując drugą kamerę i wiedząc w jakim formacie nagrywamy, kupujemy kamerę pracującą w takim samym formacie.

Sprawa może się rozbijać o to, co pisał przemez w podanym link, różny kąt ustawienia głowic w różnych kamerach.

Powrót do Montaż wideo i komputery